Chirurgia onkologiczna - czym się zajmuje?
Czym zajmuje się chirurgia onkologiczna? To dziedzina medycyny, która specjalizuje się w leczeniu nowotworów za pomocą operacji. Jako ważna część kompleksowego podejścia do leczenia chorób nowotworowych, chirurgia onkologiczna odgrywa istotną rolę w diagnozie, leczeniu oraz rehabilitacji pacjentów. Chirurg onkolog to specjalista, którego zadaniem jest przeprowadzanie zabiegów usunięcia guzów nowotworowych, co ma na celu wyleczenie lub złagodzenie objawów nowotworów złośliwych.
Chirurgia onkologiczna — czym się zajmuje?
Nowotwory, na które cierpi coraz większa liczba osób, stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. W Polsce nowotwory są drugą po chorobach układu krążenia przyczyną śmierci, a rocznie diagnozuje się ponad 160 tys. nowych przypadków. Wśród najczęstszych nowotworów w Polsce wymienia się m.in. nowotwór złośliwy oskrzeli i płuc, jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego oraz żołądka.
Chirurg onkolog jest odpowiedzialny za operacyjne leczenie nowotworów, w tym usuwanie guzów z różnych narządów, takich jak:
-
układ pokarmowy – żołądek, jelito grube, odbytnica,
-
nowotwory piersi,
-
nowotwory tarczycy,
-
nowotwory układu moczowego, w tym rak prostaty,
-
nowotwory skórne,
-
nowotwory głowy i szyi.
Usunięcie nowotworu to bardzo ważny element leczenia, który pozwala nie tylko na poprawę stanu zdrowia pacjenta, ale także na zapobieganie rozprzestrzenianiu się nowotworu w organizmie. Chirurgia onkologiczna obejmuje różne techniki operacyjne, w tym zabiegi klasyczne, laparoskopowe czy też bardziej zaawansowane operacje przy użyciu rozwiniętej technologii.
Kiedy warto udać się do chirurga onkologa?
Decyzja o konsultacji z chirurgiem onkologiem powinna zostać podjęta w przypadku podejrzenia lub diagnozy nowotworu. Do specjalisty warto udać się, gdy wyniki badań diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy biopsja, wskazują na obecność zmiany nowotworowej. Chirurg onkolog pomoże w dalszym procesie leczenia, decydując o konieczności przeprowadzenia operacji.
Istnieją również przypadki, w których konsultacja z chirurgiem onkologiem jest wskazana w przypadku, gdy w rodzinie występują przypadki nowotworów o podłożu genetycznym, a także po operacji usunięcia guza w celu monitorowania procesu gojenia oraz wykrywania ewentualnych nawrotów.
Jak przebiega wizyta u chirurga onkologa?
Podczas wizyty u chirurga onkologa, specjalista zaczyna od zebrania dokładnych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, w tym historii choroby, dotychczasowych operacji oraz wyniku przeprowadzonych badań diagnostycznych. Lekarz przeprowadza również badanie fizykalne, które pozwala ocenić charakter zmiany nowotworowej.
Po wstępnym rozpoznaniu chirurg onkolog przedstawia pacjentowi plan leczenia. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie operacji, lekarz omawia szczegóły zabiegu, potencjalne ryzyko, korzyści oraz możliwe opcje terapeutyczne. W przypadku decyzji o operacji pacjent otrzymuje szczegółowe informacje na temat przygotowania do zabiegu oraz zasad postępowania po operacji.
Centrum medyczne Warszawa oferuje szeroki zakres usług chirurgii onkologicznej, obejmujący diagnostykę oraz leczenie nowotworów w różnorodnych lokalizacjach w organizmie. W ramach specjalistycznej opieki w szpitalach takich jak Szpital Ibis w Warszawie pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszych technologii diagnostycznych i operacyjnych, co zapewnia wysoką jakość leczenia i wsparcie na każdym etapie terapii.
Jakie technologie wspomagają chirurgię onkologiczną?
Współczesna chirurgia onkologiczna korzysta z innowacyjnych technologii, które poprawiają efektywność leczenia i komfort pacjentów. Zastosowanie innowacyjnych technik leczenia umożliwia precyzyjne przeprowadzanie zabiegów w trudnych lokalizacjach, minimalizując czas rekonwalescencji i ryzyko powikłań. Laparoskopowe usuwanie nowotworów, pozwala na przeprowadzanie zabiegów w sposób, by pacjent mógł szybciej wrócić do zdrowia.
Chirurgia onkologiczna jest niezbędnym elementem w walce z nowotworami. To dziedzina, która wymaga zaawansowanej wiedzy, doświadczenia i empatii ze strony lekarzy, którzy codziennie pomagają pacjentom stawiać czoła jednej z najgroźniejszych chorób współczesnych czasów. Wczesna diagnoza, właściwie przeprowadzona operacja oraz kompleksowe leczenie mogą dać pacjentowi szansę na wyzdrowienie lub przynajmniej poprawić jakość jego życia.