USG Warszawa
Za pomocą ultrasonografu możliwe jest przeprowadzenie badań diagnostycznych pozwalających na uzyskanie obrazów narządów wewnętrznych oraz tkanek. USG jest całkowicie bezinwazyjne oraz w pełni bezpieczne dla pacjenta.
Na czym polega USG?
To badanie wykonywane za pomocą ultrasonografu, czyli urządzenia składającego się z sondy i monitora, w celu dokonania oceny stanu organów wewnętrznych oraz tkanek z bardzo dużą dokładnością. Metoda ta jest całkowicie bezbolesna i bezinwazyjna, bowiem nie ingeruje w organizm człowieka. Lekarz prowadzący badanie przesuwa sondę pokrytą żelem po obszarze ciała pacjenta, który ma zostać sprawdzony pod kątem pojawienia się zmian w postaci m.in. torbieli czy też guzów. W efekcie tego działania uzyskuje się obraz badanego narządu i jest on widoczny na monitorze. W ten sposób można zweryfikować występowanie ewentualnych zmian na organach m.in. nerkach, wątrobie, płucach czy też jądrach oraz z dokładnością do 0,1 milimetra określić ich kształt oraz wielkość. USG wykonywane jest także kobietom w ciąży i stanowi jedno z podstawowych wykonywanych badań.
Jakie są wskazania do USG?
Istnieje wiele przesłanek, które wskazują na możliwość wykonania badania ultrasonografem. Przede wszystkim przeprowadza się je przy bólu występującym w obrębie jamy brzusznej. Dzieje się tak, ze względu na umiejscowienie wielu ważnych dla funkcjonowania człowieka organów w tamtejszym obszarze i USG pomaga w dokładnym określeniu przyczyn powstałych dolegliwości. Wśród innych wskazań do wykonania badań ultrasonografem znajdują się m.in.:
- obrzęki,
- nowotwory,
- zdiagnozowane choroby jamy brzusznej,
- występowanie urazów mechanicznych,
- tętniaki oraz wiele innych.
Jak przygotować się do USG?
Ogólnie przy większości przeprowadzanych badań ultrasonografem nie istnieje konieczność specjalnego przygotowania się pacjenta do ich wykonania. Wyjątkiem są USG jamy brzusznej oraz piersi. W pierwszym z wymienionych przypadków lekarz może zlecić pacjentowi bycie na czczo oraz przybycie z pustym lub wypełnionym pęcherzem. W sytuacji badania piersi za pomocą ultrasonografu lekarz może dopasować termin wizyty do cyklu kobiety.
Ogólnie nie zaleca się palenia wyrobów tytoniowych przed wykonywaniem USG, gdyż może to zaburzyć obrazowe wyniki badania. Podobnie rzecz się ma z jedzeniem ciężkostrawnych potraw, gdyż gromadzone się po nich gazy mogą również powodować ten sam negatywny efekt.
Oferujemy szeroki zakres badań ultrasonograficznych:
DOPPLEROWSKIE:
- USG Doppler tętnic szyjnych,
- USG Doppler żył szyjnych,
- USG Doppler żył kończyn dolnych,
- USG Doppler żył kończyn górnych,
- USG Doppler aorty brzusznej /protezy (stentgraftu)
ORTOPEDYCZNE:
- USG stawu barkowego,
- USG stawu łokciowego,
- USG stawu biodrowego,
- USG stawu kolanowego,
- USG stawu skokowego,
- USG stopy,
- USG ręki,
- USG nadgarstka,
- USG mięśni i ścięgien,
OGÓLNE:
- USG jamy brzusznej,
- USG układu moczowego,
- USG gruczołu krokowego (prostaty) przez powłoki brzuszne z oceną zalegania moczu,
- USG tarczycy,
- USG sutków,
- USG ślinianek,
- USG węzłów chłonnych,
- USG tkanek miękkich (np. przepukliny, guzy, krwiaki w tkance podskórnej)
Lekarze:
- dr n. med. Paweł Wareluk
- lek. Osama Mansour
Ultrasonografia jest badaniem diagnostycznym wykorzystującym fale ultradźwiękowe do obrazowania narządów wewnętrznych.