Urologia
Oferujemy usługi z zakresu profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób układu moczowego kobiet, moczowo-płciowego mężczyzn.
PRZED KONSULTACJĄ UROLOGICZNĄ U DR N. MED. ŁUKASZA NYKA OBOWIĄZUJE REZERWACJA TERMINU - PRZEDPŁATA (kliknij dowiedz się więcej)
UROLOGIA to dziedzina medycyny zajmująca się układem moczowym kobiet oraz moczowo-płciowym mężczyzn.
Układ moczowy odpowiada za zbieranie ubocznych i ostatecznych produktów przemiany materii i wydalanie ich z organizmu. To nie jedyna funkcja układu moczowego. Nerki jako jego główne narządy wytwarzają mocz, poprzez filtrację krwi oraz utrzymują równowagę kwasowo-zasadową i wodno-elektrolitową, regulują objętość płynów ustrojowych i ciśnienie tętnicze we krwi, wpływają na produkcję witaminy D3.
W skład układu moczowego wchodzą nerki, moczowody, pęcherz moczowy, cewka moczowa. Każdy z tych organów pełni określoną funkcję w organizmie.
Czym zajmuje się urolog?
Urolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowego i rozrodczego u mężczyzn. Do najczęstszych schorzeń urologicznych należą:
-
stany zapalne i infekcje dróg moczowych oraz pęcherza moczowego,
-
stany zapalne narządów płciowych,
-
kamica układu moczowego,
-
zaburzenia czynności dróg moczowych,
-
zaburzenia czynności pęcherza moczowego,
-
torbiele nerek,
-
zaleganie moczu w pęcherzu,
-
nietrzymanie moczu,
-
wady anatomiczne układu moczowego,
-
załupek,
-
stulejka,
-
wodniak jądra,
-
zapalenie jądra,
-
przerost prostaty,
-
problemy związane z erekcją i impotencją,
-
przerost prostaty,
-
nowotwór prostaty,
Przygotowanie do wizyty u urologa
Wizyta u urologa, szczególnie ta pierwsza może być źródłem stresu i budzić obawy pacjenta w związku z badaniem miejsc intymnych. Urologia jest specjalizacją medycyny jak każda inna, a wizyta i badania u urologa mają służyć postawieniu diagnozy i podjęciu odpowiedniego leczenia.
W przełamaniu tego lęku pomocne mogą być informacje o tym jak przygotować się na pierwszą wizytę i jak ona może przebiegać.
Przed pierwszą wizytą u urologa warto dobrze się zastanowić jakie objawy, dolegliwości i problemy są przyczyną wizyty i jakie są w związku z nimi oczekiwania. Przykładowo jeśli u pacjenta pojawiły się trudności z oddawaniem moczu zalecana jest obserwacja i prowadzenie dzienniczka, w którym znajdą się takie informacje jak ilość przyjmowanych płynów i wydalanego moczu, opis sytuacji nietrzymania moczu, specyfika moczu - kolor i zapach.
Dodatkowo dobrze przynieść ze sobą dokumentację medyczną - wyniki ostatnich badań krwi i moczu, USG, prześwietlenia, jeśli były wcześniej wykonane oraz spis przyjmowanych leków.
Dla komfortu warto zadbać o odpowiednią higienę miejsc intymnych przed zaplanowaną wizytą.
Kiedy należy udać się do urologa?
Konsultacja urologiczna jest wskazana w sytuacji, kiedy wystąpią między innymi poniższe objawy:
-
zbyt częste oddawanie moczu (częstomocz)
-
oddawanie zbyt dużej ilości moczu (wielomocz)
-
problem z oddawaniem moczu (bezmocz)
-
zmiany w moczu (krwiomocz, białkomocz, ropa w moczu)
-
nietrzymanie moczu
-
uczucie parcia na pęcherz moczowy
-
ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
-
ból w okolicach narządów moczowo-płciowych
-
ból w podbrzuszu
-
ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa
-
ból, obrzęk, zmiany wyglądu narządów płciowych (np. jąder)
-
zmiany w wyglądzie prącia
-
zaburzenia erekcji
Jak wygląda wizyta u urologa
Pierwszym etapem konsultacji urologicznej jest szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta oraz występujących dolegliwości. Następnie lekarz urolog przeprowadza badania, w zależności od objawów może to obejrzenie zewnętrznych narządów płciowych, badanie palpacyjne inaczej dotykowa ocena podbrzusza, okolic krocza, ujścia cewki moczowej, okolic lędźwiowych, jąder, a w niektórych przypadkach badanie per rectum - ocena gruczołu krokowego palcem przez odbyt. Badanie per rectum trwa chwilę, a jest konieczne do oceny stanu prostaty pacjenta. Jeśli będzie taka konieczność lekarz może zlecić dodatkowe badania takie jak: badanie krwi i moczu, USG dróg moczowych, cytoskopię, urografię, badanie urodynamiczne.
Należy pamiętać, że szybkie rozpoznanie i precyzyjna diagnoza pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia i uniknięcia rozwoju choroby.
Jak często należy odwiedzać urologa
Profilaktyczne badania w poradni urologicznej raz w roku umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i schorzeń. Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki nowotworów są kontrolne wizyty u specjalisty, a choroby zdiagnozowanie w ich wczesnym stadium mają większe szanse na całkowite wyleczenie.
Lekarze:
dr n. med. Łukasz Nyk
Rezerwacja terminu
W przypadku zainteresowania przez Państwa REZERWACJĄ TERMINU na konsultację u Pana Dr n. med. Łukasza Nyk
prosimy o umówienie dogodnego terminu za pośrednictwem CALL CENTER nr tel 22 710 33 33, a następnie dokonanie
opłaty za rezerwację w wysokości 100 PLN.
NR KONTA: 29 1020 1042 0000 8102 0229 5129
W TYTULE PRZELEWU PROSIMY O PODANIE IMIENIA I NAZWISKA PACJENTA ORAZ DATY UMÓWIONEJ KONSULTACJI
Pełny koszt konsultacji u Pana Dr n. med. Łukasza Nyk wynosi 350 PLN.
Dopłata wynikająca z różnicy pomiędzy ceną a opłatą rezerwacji będzie uregulowana najpóźniej w dniu wizyty w Klinice Medycznej Ibis Sp. z o.o. i Wspólnicy SP.K..
Uprzejmie informujemy iż:
-
Brak zaksięgowanego przelewu za rezerwację do godz. 10.00 w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wizyty skutkować będzie anulowaniem wizyty.
-
Jeżeli opłata za rezerwację została uiszczona, lecz Pacjent pragnie ją odwołać, prosimy o kontakt w tej sprawie najpóźniej w ostatnim dniu roboczym do godz. 10.00 poprzez e-mail rejestracja.komercja@szpitalibis.pl lub infolinię pod numerem 22 710 33 33.
UWAGA! Odwołanie opłaconej wizyty po godz. 10.00 ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wizytę skutkuje BRAKIEM ZWROTU kwoty za rezerwację.
Dokonanie wpłaty za rezerwację jest potwierdzeniem wybranego terminu konsultacji oraz akceptacją warunków zwrotu opłaty za rezerwację, opisanych powyżej.
Z wyrazami szacunku